Przykładowe menu

Produkty zalecane przy diecie optymalnej dr Kwaśniewskiego to przede wszystkim tłuszcze zwierzęce oraz nabiał. Dzienna racja pokarmowa powinna być rozłożona na trzy posiłki dziennie. Specyfiką diety optymalnej jest jednak spożywanie określonych w niej produktów i najadanie się nimi do syta , bez potrzeby dalszego jedzenia. Co jest niemałym paradoksem, dieta dr Kwaśniewskiego nie posiada żadnych ograniczeń kalorycznych.

Przeciwnicy diety optymalnej twierdzą, że powoduje ona jedynie krótkotrwałe działanie odchudzające związane z odwodnieniem organizmu. W ciągu miesiąca istnieje możliwość zrzucenia około pięciu kilogramów.
Menu diety optymalnej obfituje w sery, jaja, podroby, galaretki, tłuste mięsa, wędliny, salcesony, ryby, drób, tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, mleko, śmietany, warzywa, grzyby, orzechy oraz przyprawy typu musztarda, majonez czy ketchup. Wyklucza się natomiast wszystkie produkty, zawierające nie tylko węglowodany proste, ale również i złożone, mające dobry wpływ na nasz organizm.
Oto dwa przykładowe jadłospisy stosowane w diecie dr Jana Kwaśniewskiego:

ŚNIADANIE:
jajecznica z boczkiem (15 dag boczku, 2 jaja i 1 żółtko)
kromka chleba biszkoptowego (do 10 białek należy dodać szczyptę soli i ubijać, dodając po jednym żółtku i dosypując 1/2 szklanki mąki z dwiema łyżeczkami proszku do pieczenia. Następnie należy wlać 1/2 szklanki roztopionej kostki masła i wymieszać. Wszystko piec godzinę w piekarniku rozgrzanym do 200 stopni)
herbata bez cukru

OBIAD:
Dwie szklanki barszczu białego z kiełbasą, plastrami boczku wędzonego i jednym plasterkiem słoniny, śmietaną 30% oraz jednym jajkiem

KOLACJA:
2 jajka i 5 łyżek masła rozmieszane w jednej szklance pełnego mleka

Alternatywą może być inny rodzaj jadłospisu, zachowujący zasady diety optymalnej:

ŚNIADANIE:
jajecznica z boczkiem lub omlet z kilku jajek

OBIAD:
golonka z przyprawami (np. kolendra, liściem laurowym, solą) podawana z sosem chrzanowym lub gęś duszona w sosie własnym

KOLACJA:
galaretka z nóżek wieprzowych lub smażone udko kurczaka.